طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | کد خبر : 9452
 • رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معضلات و مشکلات پیش روی کشور در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجهی ...

  رئیس‌جمهور: دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند

  رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معضلات و مشکلات پیش روی کشور در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجهی نمی‌کند.

  به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۷ گفت: در سال جاری مردم با مشکلات زیادی مواجه بودند که توانستیم تا حدود زیادی آن را برطرف کنیم.

  وی با بیان اینکه در سال ۹۷ مردم بزرگ ایران سختی‌ها و مشکلاتی را داشتند، گفت: مردم ایران  حماسه‌های بسیار بزرگی را آفریدند، در سختی‌ها و مشکلات دشمنان این ملت تمام توان خود را به کار بردند و هم نامهربانی طبیعت را در سال جاری داشتیم.  در تابستان امسال مردم از لحاظ آب و برق در ساعات و هفته‌هایی در مضیقه بودند.

  رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه وزارت نیرو در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی را انجام داد، خداوند هم رحمت خود را بر ما نازل کرده است؛  امیدواریم در سال آینده خداوند متعال رحمت خود را بر مردم ادامه دهد.

  او با بیان اینکه ما سال گذشته ۴ هزار مگاوات برق آبی خود را به دلیل شرایط دریاچه‌ها از دست دادیم، افزود: در ابتدای سال جاری ما با کمبود آب و برق مواجه بودیم و مردم در مضیقه قرار گرفتند، ولی در شرایطی که سال رو به پایان است، ۸ نیروگاه به مدار آمدند و بیش از هزار و ۲۰۰ مگا وات برق تولید کرده است.

  روحانی عنوان کرد: ما ۱.۱ میلیارد متر مکعب آب را امسال مهار کردیم و همین مقدار یا بیشتر در سال آینده مهار خواهیم کرد البته خدمات دیگری برای روستاییان بوده است و سال ۹۷ بیش از هزار و ۵۰۰ روستا را آب رسانی و ۳ هزار روستا را گازرسانی کردیم و انشاءالله سال آینده هم ادامه می‌دهیم.

  روحانی با اشاره به تابستان سال جاری گفت: مردم به دلیل قطعی برق با مشکلات زیادی در سال جاری مواجه بودند. توانستیم امسال ۸ نیروگاه را افتتاح کنیم. در مسئله برق تقریبا تمامی روستاهای جمعیت بالای ۱۰ خانوار دارای برق هستند و تقریبا این روند تکمیل شده است. اگر مشکلی در سال جاری بود، دولت به فکر آن بوده است.

  اهم صحبت‌های او از این قرار است: 

  *اینکه برخی اتهام می‌زنند که دولت  برای حل مشکلات  برنامه ریزی نکرده و  به آن‌ها توجه نمی‌کند، باید بگویم که دولت می‌داند که مردم در تابستان مشکل داشتند به همین دلیل ۸ نیروگاه اضافه و  آب‌ها مهار شده است، ما طرح‌های فاضلاب شهری را برای برخی از طرح‌های کشاورزی افزایش دادیم.

  *امسال ما بیش از ۳۰ طرح فاضلاب و  ۹ بخش پالایش آب و تصفیه آب را به ثمر رسانده‌ایم. دولت با همه توان و تلاش دنبال این کار است و این راه را ان‌شاءالله سال آینده هم ادامه خواهد داد.

  * مشکل دوم اینکه علاوه بر نامهربانی طبیعت داشته‌ایم، دشمنان قسم خورده ما بود که با تمام توان آمدند تا جلوی پیشرفت کشور و زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی همان‌طور که از بسیاری از تعهدات خود خارج شدند، از تعهد خود در برجام هم خارج شدند و به قول خودشان شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کردند.

  * آن‌ها فکر می‌کنند اگر تحریم را ادامه دهند و فشار را بیشتر کنند، می‌توانند به ایران برگردند یعنی هدف آمریکا یک هدف بیشتر نیست و آن هم برگشتن آن‌ها به تهران و تسلط بر ملت ایران است و این هدف امکان ناپذیر است یعنی این ملتی که در طول مبارزات خود از سال ۴۱ تا پیروزی انقلاب و ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب ایستادگی کردند، باز هم ایستادگی خواهند کرد.

  *دشمن تلاش‌هایی کرد که هیچوقت به هدف‌هایی که مورد نظر خود بوده نرسیده است، اما در عین حال فشارهایی را به ما وارد کردند. ما یک کاروانی بودیم که در بخش اجرا در رأس آن کاروان تدبیر و امید یک مسیری را از سال ۹۲ شروع کردیم و پیش رفتیم. هدف ما روشن بود و قله‌ای که قرار بود فتح کنیم روشن بود و به برخی از این قله‌ها رسیدیم.

  * برخی از قله‌ها در مسیر راه ما است، در این مسیر راهزن‌ها به ما حمله کردند. نظم و مسیری که ما در پی داشته‌ایم، متوقف شدیم و کار برای ما کمی سخت شد. یک قدرت بزرگی مانند آمریکا و یا ابرقدرت و یا صهیونیسم و ارتجاع منطقه همه دست به دست هم دادند تا ملت ایران را به زانو در بیاورند و انتقام ۴۰ ساله خود را بگیرند.

  *این اقدامات آمریکا مشکلاتی را در زمینه ارز و قیمت کالا ایجاد کرد؛  اما دولت نه ناامید و نه خسته شد و نه روزی دست روی دست گذاشت. ما به محض اینکه مشکل ارز پیدا کرده‌ایم به طور مداوم در فکر این بودیم که چگونه این نابسامانی و تنش‌هایی که به وجود آمده را مهار و کنترل کنیم و نسبت به آن چه که بر ما فشار آمده بود و تحریم‌هایی که علیه ما اعمال کردند، بخش‌های مختلف دولت مخصوصا بانک مرکزی تا حد بسیار زیادی قیمت ارز را کنترل کردیم و اجازه ندادیم به آن صورتی که موقعیت نابسامان حرکت می‌کرد، ادامه دهد و مهار نسبی انجام گرفت.

  * این به آن معنا نیست که قیمت ارز امروز متعادل شده و به نقطه مطلوب رسیده است، اما آن هدفی که در تبلیغات خارجی درباره ارز انجام می‌شد، توانستیم مهار کنیم. آن‌ها می‌خواستند تورم روزانه افزایش پیدا کند. ما برای مهار کردن تورم در اواسط سال یعنی شهریور و مهر مشکلات بسیاری داشته‌ایم، این ماه‌هایی بود که تورم ۷ واحد درصد بود و ما توانستیم این تورم را مهار کنیم و در دی ماه به ۱.۶ برسانیم، اما در عین حال فشار و سختی مخصوصا در برخی از اقلام بر مردم وارد شد، مردم سالی را با سختی، مشکلات و فشار بگذارنند.

  *دولت همه توان و قدرت خود را به کار گرفته و باز هم به کار خواهد گرفت و ما نسبت به آینده نه تنها ناامید نیستیم بلکه بسیار امیدوار هستیم. وظیفه مهمی که رسانه‌های ما دارند ایجاد امید بیشتر در جامعه و وحدت است، با این دو اصل می‌توانیم به آینده خود و کشور امیدوار و متحد باشیم البته این کار سختی است  اما  ما می‌توانیم از  مشکلات عبور کنیم.

  * این دقتی که ما انجام دادیم و محاسباتی که در مقابل اهداف آمریکا داشته‌ایم، توانستیم نقشه او را به هم بزنیم. آمریکا فکر نمی‌کرد که ما این چنین عمل کنیم، بعد از این حرکت،  آمریکا فکر می‌کرد اروپا از او حمایت می‌کند که اروپا هم زیر بار آمریکا نرفت. امروز جز چند کشور معدود،  همه کشورها از لحاظ سیاسی، منطقه‌ای و حقوقی پشتیبان ایران هستند و در مقاطع مختلف ما از لحاظ حقوقی هم موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم.

  * ما در دادگاه بین‌المللی لاهه و دادگاه‌های اروپایی چند رأی بدست آورده‌ایم،این رأی‌ها به نفع ما بود و معنای آن این بود که از لحاظ حقوقی ما توانستیم در این زمینه‌ها آمریکا را شکست دهیم و البته این راه را باید ادامه دهیم. امروز در دولت اعلام کردم که بخش حقوقی ما، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر خارجه مسئول هستند که یک لایحه شکواییه‌ای را علیه همه آن‌هایی که در آمریکا در طراحی این تحریم و اجرای آن دخالت دارند با عنوان “جنایت علیه بشریت” تدوین کنند.

  * لایحه “جنایت علیه بشریت” را در دادگاه داخلی کشور مطرح می‌شود، اگر دادگاه به نفع این لایحه حکم دهد، در مراحل بعد این حکم را دنبال خواهیم کرد. دنیا بداند کاری که آمریکا انجام داده علیه حکومت ایران، فناوری هسته‌ای ایران، سلامت مردم ایران، سلامت محیط زیست، زندگی عادی مردم، مواد غذایی مردم و داروی ایران بوده است

  * در لایحه قضایی این مباحث به صورت شفاف مشخص می‌شود،  ما نیاز به ابزار جدیدی داریم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم؛  بنده در جمعی و همچنین به صورت خصوصی در محضر مقام معظم رهبری گفته‌ام که ما امروز در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم، آیا شما قبول دارید که ما در شرایط جنگی هستیم یا خیر؟ و رهبر فرمودند: بله

  * ما برای اینکه مسیر را ادامه دهیم و بتوانیم مشکلات را حل و فصل کنیم از لحاظ ساختاری هم وارد شدیم و قدم‌های لازم را برداشتیم؛ مقام معظم رهبری تأکید داشتند سران سه قوه باید با هم بنشینند و تعدادی دیگری در شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصمیماتی را اتخاذ کنند و تصمیمات این جلسه برای همگان لازم‌الاجرا باشد.

  *ما لحظه‌ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی‌کنیم و سعی داریم که مشکلات را با همه توان حل کنیم ضمن اینکه برای کسانی که حقوق ثابت دارند و در سختی بیشتری قرار دارند تا اندازه‌ای که توانستیم حدود ۲۰ درصد حقوق را برای بازنشستگان و شاغلان افزایش دهیم.

  * تعیین وضعیت حقوق کارگران هم در هفته جاری مشخص می‌شود و در بخش پزشکی هم امروز تصمیمات لازم را  اتخاذ کردیم؛  ما این راه را ادامه می‌دهیم همچنین افراد مستضعف جامعه از جمله،  افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند مورد توجه قرار دادیم؛  البته ما پشت نوبتی‌های مستمری سازمان بهزیستی را هم وارد کردیم و در حد توان به آن‌ها کمک می‌کنیم.

  *پرداختی‌های ما نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۴ برابر افزایش یافته است، همه توان ما برای سال آینده برای حوزه اشتغال مردم است؛  اینکه تولید بتواند راه خود را ادامه بدهد و کالاهای اساسی در دسترس مردم قرار بگیرند؛  این در حالی است که تا پایان سال حدود ۱۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی پرداخت کردیم و سال آینده هم این کار را انجام می‌دهیم البته برخی‌ها از جمله برخی نمایندگان مجلس به شیوه کار ما ایراد می‌گیرند که ممکن است شیوه خود را در سال آینده تغییر دهیم.

  *{ با اشاره به اینکه کمک‌های کالایی در سال آینده ادامه پیدا می‌کند}من در اینجا از ستاد حمایت و سازمان تعزیرات می‌خواهم که بیش از گذشته در صحنه باشند؛ قبول دارم که دولت باید  سختی ها را تحمل کند تا مردم در رفاه باشند.

  * اکثر وارد کنندگان و صادرکنندگان انسان‌های شریفی هستند، در برخی از آن‌ها افرادی وجود دارد که حقوق مردم را رعایت نمی‌کنند و به فکر منافع زودگذر خود هستند؛ در این مقطع تعزیرات و ستاد حمایت باید بیش از پیش فعال باشد و قوه قضاییه هم همان‌طور که در این چند ماه ما را همراهی کرده است باید بیشتر کمک کند. در همین زمینه به همیاری و همدلی مردم هم نیازمندیم. دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند.

  *امیدوارم در سال آینده با وحدت بیشتر با هماهنگی، وحدت و تلاش بیشتر ما بتوانیم شرایط بهتری داشته باشیم و دشمن را از اقدامات خربکارانه خود مأیوس کنیم.

  *ایام تعطیلات نوروز ایام نشاط مردم به حساب می‌آید. لذا می‌خواهم همه به هم کمک کنند و سفرهای سالمی را داشته باشند و همه مأمورینی که در سفرهای نوروزی مسئولیتی دارند برای اسکان مردم در جاده‌ها بتوانند بیش از پیش خدمت کنند. از همه دستگاه‌ها می‌خواهم در ایام عید حضور و نظارت خود را افزایش دهند.

  * رسانه‌ها در کنار مردم بودند و مسائل و وقایع را برای مردم بیان کردند حتی از دولت هم نقد کردند که این نقد می‌تواند برای ما بسیار مفید و ارزشمند باشد، اما حتما نباید مردم را مأیوس و شکاف ایجاد کنیم و خدمتگزاران را متهم کنیم، من شهادت می‌دهم همه دستگاه‌های اجرایی در حال تلاش هستند و ممکن است نقصی هم داشته باشند که اصحاب رسانه باید به ما تذکر و انتقاد کنند.

  * من شب گذشته در سخنرانی خود اشاره کردم که هر چه لعنت دارید بر مقصران شرایط فعلی نثار کنید؛  آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه این شرایط را برای کشور بوجود آوردند.

  * برخی‌ها به نوع مدیریت در کشور ایراد می‌گیرند؛همین مدیریت ماست که روز گذشته ۴ فاز مهم پارس جنوبی و ۱۱ میلیارد دلار را افتتاح کردیم. ۴ استان ما به راه‌آهن سراسری متصل شده و بسیاری از روستاها به آب و برق و گاز مجهز شدند، بخش سلامت ما همانند گذشته تلاش می‌کند و امروز هم تأکید کردیم که طرح تحول سلامت باید با همان قدرت ادامه پیدا کند، پرداختی مردم به همان صورت اجرا شود و حتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قول دادند که تا پایان دولت دوازدهم پرداختی ۳۳ درصد مردم را به ۲۵ درصد برساند و دولت هم موافق این کار است بنابر این دولت وظایف در این زمینه انجام می‌دهد.

  *دولت طرح‌هایی را هم برای سال آینده مد نظر دارد که امروز در جلسه مورد بحث قرار گرفت و جزییات آن را به اطلاع مردم می‌رسانیم. ان‌شاءالله سال آینده سالی مبارک برای ملت بزرگ ایران و اصحاب رسانه باشد که سال آینده سال مولای ما امیرالمؤمنین (ع) است. تقریبا سال آینده را با ولایت ایشان آغاز می‌کنیم و پایان سال هم  ولادت مولایمان امیرالمؤمنین است و امیدواریم سال امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) برای ما مبارک باشد.

 • برچسب ها :

 • دیگر مطالب مرتبط :


  نظرات کاربران در "روحانی: در مسیر قله، راهزن‌ها به ما حمله کردند"