امروز: جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
تاريخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ka03126
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی

در ماه مبارک رمضان نظارت‌های بهداشتی با راه‌اندازی کشیک ثابت و سیار تشدید می‌شود

 

۱۲۲۳

احمد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار  داشت: از همشهریان تقاضا داریم فرآورده‌های خام دامی را از مراکز مجاز تهیه کنند و روزه داران مواد خام دامی سفره‌های خود را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند.

وی ضمن تبریک ماه مبارک رمضان بیان کرد: با توجه به بالا رفتن مصرف مواد خام دامی در ماه مبارک رمضان توصیه می‌شود که این مواد برای سفره های سحری و افطار از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی اضافه کرد: روزه داران در خرید گوشت قرمز تازه به دارا بودن مهر دامپزشکی بر لاشه‌ها در مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی توجه کرده و از مراکز غیرمجاز و لاشه های کشتاری خارج از کشتارگاه را خریداری نکنند.

وی افزود: توصیه می‌شود گوشت گرم به مدت ۲۴ ساعت و جگر به مدت ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری شود و با توجه به بالا رفتن دما تاکید می‌شود در صورتی که لاشه دام بیرون از مغازه ها آویزان است خریداری نشود و گوشت‌های منجمد نباید همراه با خونابه عرضه شود.

ایزدی ادامه داد: در صورتی که قصد خرید گوشت چرخ کرده تازه را دارید، آماده سازی الزاما با حضور مشتری انجام شود و از خرید گوشت چرخ کرده تازه که از قبل آماده شده است و یا گوشت چرخ کرده فریز شده بدون مشخصات تولید و انقضا پرهیز شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: در خرید مرغ گرم و منجمد نیز دقت شود که مرغ در بسته بندی مورد تایید دامپزشکی عرضه شود و توجه به تاریخ‌مصرف و ظاهر مرغ امری ضروری است.

وی افزود: قطعات مرغ مثل ران و سینه که از قبل و بدون حضور مشتری آماده شده و فاقد بسته بندی و تاریخ مصرف میباشد مورد تایید نبوده و تاکید می‌شود از خرید پرندگان و مرغ زنده و گوشت مرغ غیره کشتارگاهی که توسط فروشندگان دوره‌گرد یا مکان‌های غیرمجاز عرضه می‌شود خوداری شود زیرا خرید مرغ زنده به دلیل عدم نظارت بر چرخه نهایی تولید و عرضه می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

ایزدی بیان کرد: ماهی از مواد خام دامی با امکان فسادپذیری بالاست که عرضه آن باید در مجاورت پودر یخ بوده و توصیه می‌شود از فروشندگانی که در بستر خیابان‌ها و در معرض نور مستقیم آفتاب و بدون یخ پوشانی و بصورت سیار اقدام به فروش ماهی میکنند خرید نشود.

وی گفت: در خرید تخم مرغ به پوسته آن توجه شده و باید کاملا تمیز و سالم باشد و خرید تخم مرغ با پوسته ترک خورده توصیه نمی‌شود. تمام مواد خام دامی منجمد باید در بسته بندی معتبر و دارای تاریخ تولید و مصرف عرضه شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی تصریح کرد: در ایام ماه مبارک رمضان نظارت بر لاشه های کشتاری در کشتارگاه شهرداری خورموج در صورت وجود متقاضی همه روزه انجام خواهد شد.

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها