امروز: شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: 13970202146

قبض آب چالش برانگیز ترین قبض سال است. در سال گذشته و درقبوض سال 1397 عددهای قبض آب همه ما را شگفت زده کرد. بعضی ناراحت شدیم و شکایت کردیم.به شورای شهر گفتیم اما کاری نکرد. شاید هم نشستیم و هیچ نگفتیم و تنها در جلسات خانگی گلایه کردیم.

photo_2018-04-22_09-05-55

قبض آب چالش برانگیزترین قبض سال است.  در سال گذشته و درقبوض سال ۱۳۹۷ عددهای قبض آب همه ما را شگفت زده کرد. بعضی ناراحت شدیم و شکایت کردیم.به شورای شهر گفتیم اما کاری نکرد. شاید هم نشستیم و هیچ نگفتیم و تنها در جلسات خانگی گلایه کردیم. کسی هم به ما نگفت که این قبض چگونه حساب میشود و چگونه میتوان عددهای عجیب و غریب آن را تفسیر کرد. کسی نگفت که تبصره «۳ـ بند ۷۶ قانون بودجه،تکالیف قانون بودجه و… » چیست و آبونمان از کجا میآید.

به گزارش کاکی نیوز علی رغم انتشار دو گزارش در سال ۹۶  توسط پایگاه خبری کاکی نیوزدر زمینه دریافت هزینه از شهرومندان با عنوان تبصره ۳  (مصوب شورای شهر)  وخذف این تبصره در بیشتر شهرهای استان برای رفاء حال مردم ،متاسفانه تاکنون پاسخی از سوی آبفای شهری وشورای شهر کاکی جهت اطلاع مردم داده نشده است.تا اینکه در قبوض سال ۱۳۹۷  نام آن  برای حساس نشدن مردم به تکالیف  قانون بودجه  تغییرداده شد.

این مطلب به شما نشان می دهد که قبض آب شما چگونه محاسبه می شود.

آب بها

مبلغ هر متر مکعب آب در سراسر کشور یک اندازه و ثابت است. مصرف هر واحد مسکونی به صورت ماهانه و بر اساس واحد لیتر حساب می گردد. آب بها به صورت پلکانی افزایش یافته تا برای مشتریان کم مصرف مبلغ کمتری حساب شود.

اما برای محاسبه قبض آب باید توجه داشته باشید که مدت زمان صدور قبض بسیار مهم است. چرا که پلکان های مصرف آب برای یک ماه تعریف شده است. برای مثال، اگردوره قبض شما ۷۲ روز است و در این ۷۲ روز هر چندواحد آب مصرف کرده باشید. برای محاسبه آب بها باید مصرف ماهانه را محاسبه کرد. برای این کار، می بایست میزان مصرف را بر تعداد روز های مصرف تقسیم کرده و حاصل را در ۳۰روز ضرب کنیم.

آبونمان

مبلغ آبونمان آب بها یکسان بوده و برای هر واحد مسکونی به تفکیک برای یک دوره یک ماهه ۱۱۰۰ تومان است. یعنی اگر یک قبض مربوط به ۶۰ روز باشد، مبلغ آبونمان به۲۲۰۰تومان می رسد. ترتیب محاسبه می گردد.  با توجه به تعداد واحد و دوره قبض مقدار آبونمان هر کدام محاسبه می گردد.

عوارض و مالیات

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض مانند هر کالا یا خدماتی در هر سال بر اساس درصد اعلامی دولت است.۹درصد مجموع آب بها، آبونمان آب و برابر مالیات احتسابی در هر دوره قبض حساب می شود..

تبصرههای قانونی

شاید برای هر کدام از ما این سوال وجود داشته باشد که این تبصره ها چیست.

تبصره ۳: مصوبه ای است که شورای شهر به تصویب رسانده و موضوع آن بازسازی خطوط لوله فرسوده و هزینه های نگهداری خطوط آب و فاضلاب است و این هزینه از مردم بابت بازسازی خطوط لوله آب شهر محل زندگیشان دریافت شود. هزینه آن در قالب این تبصره از مشترکان آب، دریافت میشود.این مصوبه در اکثر شهرهای استان برای رفاء حال مردم حذف شده است.اما شورای شهر کاکی تا کنون اقدام عملی در رابطه با حذف این مصوبه که در دوره چهارم به قبوض مردم اضافه شده است انجام نداده است وشرکت آبفا برای کاهش فشار بر شوراهای شهر نام را با زیرکی تمام به تکالیف قانون بودجه تغییر داده است.که جا دارد شورای شهر ومسئولین مرتبط در این زمینه تصمیم قاطع وجدی برای منافع مردم در نظربگیرند.طبق شنیده ها تغییر نام تبصره سه به تکالیف قانون بودجه سراسری است.

بند۶ قانون بودجه :این بند در حقیقت همان بند آبرسانی روستای است که شرکت آب وفاضلاب نام آن را تغییر داده است که مشترکین احساس می کنند  برای نخستین بار به قبوض اضافه شده است

ارزش افزود: براساس مصوبه مجلس و به حساب امور مالیاتی (ارزش افزوده ) واریز می گردد

 

قابل توجه همراهان فرهیخته کانال خبری «کاکی نیوز»

 

اگر تلگرام فیلتر و ادامه فعالیت در آن ناممکن شود، ما را در این آدرس ها دنبال کنید:

 

۱️⃣ سایت «کاکی نیوز» به نشانی

www.kakinews.ir

 

۲️⃣ کانال «کاکی نیوز» در پیام رسان ویسپی به نشانی:

http://wispi.me/channel/kakinews

۳️⃣ کانال «کاکی نیوز» در پیام رسان تم تم به آدرس:

https://tt.me/kakinews

 

۴️⃣ کانال« کاکی نیوز» در پیام رسان سروش به آدرس:

https://sapp.ir/kakinews.ir

 

۵️⃣ «کاکی نیوز» در  پیام رسان ایتابه آدرس:

https://eitaa.com/kakinews

 

۶⃣کانال «کاکی نیوز» در  پیام  رسان ای گپ به آدرس:

 

https://iGap.net/kakinews

 

۷⃣کانال «کاکی نیوز» در  پیام رسان  گپ به آدرس:

https://gap.im/kakinews

 

لطفا به بقیه هم خبر دهید. جریان اطلاع رسانی نباید با اقداماتی مانند فیلترینگ تلگرام، متوقف شود.

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها