امروز: جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
تاريخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر: 8700
در دشتی:

ششمین جلسه کارگاه درس گفتار لذت های فلسفه روز گذشته در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد

ششمین-جلسه-کارگاه-درس-گفتار-لذت-های-فلسفه-در-خورموج-برگزار-شد

به گزارش کاکی نیوز وبه نقل از  روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، در این کارگاه کارشناس ارشد فلسفه و مربی کارگاه به ویژگی ها و اهداف فلسفه پرداخت و گفت: فلسفه از دیرباز دو هدف عمده داشته است از یک طرف هدفش فهم نظری ساختار جهان و از طرف دیگر کشف و ابلاغ بهترین و شایسته ترین و انسانی ترین شیوه زندگی بوده است.

فریده بهرامی ادامه داد: اندیشه فیلسوفان پیش سقراطی این بود که جهان را در قطعیت نمی دیدند؛ آن ها نظرات فراگیری درباره جهان ارائه کردند که پاره ای بسیار اشتباه بود ولی شماری از آنان چنان پرمغز بود که نفوذ و اثرشان تا به امروز پابرجاست.

وی افزود: فیلسوفان پیش سقراطی به دو رسم گذشته پشت پا زدند در گام اول کوشیدند بدون توسل به عقاید خرافی یا مکاشفه یا مرجعیت یا اسطوره، با بکار بردن عقل جهان را بفهمند و این نقطه عطفی در رشد تفکر بشر بود.

بهرامی اضافه کرد: در گام دوم، فیلسوفان پیش سقراطی به دیگران آموختند که عقلشان را بکار گیرند و مستقل بیاندیشند و حتی از شاگردانشان هم انتظار نداشتند که حتما با آن ها هم رای باشند.

وی ادامه داد: به همین دلیل هر دو ویژگی با هم به صحنه آمدند، آن ها سنگ بنای چیزی را که ما اینک تفکر عقلی می دانیم، نهادند و با آمدن آنها رشدی بی سابقه در شناخت و فهم انسان آغاز شد.

بهرامی در پایان گفت: در این درس گفتار، بطور خلاصه به آرا فیلسوفان « مکتب ملطیه » و نظرات فیثاغورث و هراکلیتوس پرداخته شد و شناخت و بررسی نظرات « پارمیندس » به درس گفتار بعدی موکول گردید.

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها