امروز: پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: 8242
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی :

طرح واکسیناسیون سراسر و کاملاً رایگان دام‌های واجد شرایط علیه بیماری بروسلوز در سال 96 با واکسینه‌کردن تعداد دوازده هزار و 320 رأس بره و بزغاله در تمامی واحدهای دامی شهرستان دشتی به پایان رسید.

 

۱۳۹۶۰۵۲۵۰۰۱۸۹۵_Test_PhotoH به گزارش کاکی نیوز وبه نقل احمد ایزدی  خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی با بیان این مطلب  اظهار داشت: بیماری بروسلوز(تب مالت) به دلیل آثار اقتصادی در دامداری‌ها (سقط‌جنین) و آثار اقتصادی و روانی طولانی‌مدت در جامعه انسانی، یکی از مهم‌ترین بیماری مشترک بین انسانی و دام است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان دامپزشکی واکسیناسیون دام‌ها به‌منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک است که بر اساس برنامه‌های مدون و مطالعه شده در سطح کشور صورت می‌پذیرد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی تصریح کرد: در صورت انجام نگرفتن اقدامات پیشگیرانه در زمینهٔ بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شاهد همه‌گیری این قبیل بیماری‌ها در جمعیت انسانی خواهیم بود و نقش دامپزشکی در مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های مشترک نقشی مؤثر و حیاتی است .

ایزدی تأکید کرد: از جمله راه‌های انتقال این بیماری به انسان مسیر تنفسی ،از راه خوراکی و از راه پوست زخمی و مخاط می‌باشد که آلودگی از راه خوراکی اصلی و شایع‌ترین مسیر درگیری با بیماری در انسان است .

وی افزود: افرادی که محل کار یا زندگی آن‌ها به محل نگهداری دام و کود و فضولات حیوانی بسیار نزدیک است ،دامپزشکان ،قصابان و کارگران کشتارگاه‌ها بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به تب مالت هستند .

ایزدی با بیان این‌که رونق صنعت دام‌پروری در ایجاد اشتغال در روستاها و تأمین امنیت غذایی نقش بسزایی دارد گفت: از عوارض اقتصادی بیماری بروسلوز سقط‌جنین، کاهش وزن، کاهش تولید شیر، نازایی و کاهش باروری است که می‌تواند موجب کاهش توجیه اقتصادی دام‌پروری گردد.

وی اضافه کرد: دامپزشکی با حمایت از دامداران در قالب طرح‌های رایگان واکسیناسیون علیه بیماری‌های مختلف و حفاظت از سرمایه دامی کشور در راه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عمل می‌نماید .

رئیس شبکه دامپزشکی دشتی یادآور شد: طرح واکسیناسیون سراسر و کاملاً رایگان دام‌های واجد شرایط علیه بیماری بروسلوز در سال ۹۶ با واکسینه‌کردن تعداد دوازده هزار و ۳۲۰ رأس بره و بزغاله در تمامی واحدهای دامی شهرستان دشتی با استفاده از پتانسیل بخش دولتی و خصوصی به پایان رسیده است و عملیات واکسیناسیون جمعیت گاوی نیز در حال انجام می‌باشد.

ایزدی عنوان کرد: در سال ۹۵ تعداد ۱۰ هزار و ۳۲۳ راس بره و بزغاله و تعداد ۷۱۴ رأس گاو و گوساله واجد شرایط علیه بروسلوز واکسینه شده است .

وی بیان کرد: جهت ارزیابی عملکرد این واکسن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی از جمعیت بره و بزغاله تحت پوشش مایه‌کوبی قرارگرفته ، خون‌گیری به عمل آمد و نتیجه بررسی‌های آزمایشگاهی نشان‌دهنده عملکرد خوب واکسیناسیون است.

برچسب ها:

نظرات کاربران

ارسال نظر

تازه ترین ها